UYGULAMALAR

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir.

Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi infeksiyonlara neden olabilir.


Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz olarak adlandırılan bir hastalık olan tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Bu yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50′sini oluşturur.

                              

 

Ayak ve Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.


Tırnaklarınızda mantar var mı?

Tırnaklarınızda mantar enfeksiyonunda izlenebilecek değişiklikler şöyledir:

» Ayak tırnaklarında hassasiyet.

» Ayaklarda kötü koku.

» Tırnak altında kir birikmesi.

» Tırnaklarda pul pul kalkma.

» Tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme.


Tırnaklarda mantar nasıl oluşur?

» Genellikle mantar, tırnağın altında bulun tırnak yatağına enfekte eder.

» Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir, örneğin: Zedelenme El/ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması.

» Ayak tırnağına basılması.

» Tırnakların çok dipten kesilmesi.

» Ayak parmaklarını sıkıştıran küçük/ucu sivri ayakkabılar.


Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarı bulaşıcıdır.

Enfeksiyona neden olan mantarlar ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde bulunurlar:

» Soyunma odaları.

» Yüzme havuzu.

» Ortak kullanılan duş ve banyolar.

» Bahçe.

» Sterilize edilmemiş manikür veya pedikür aletleri.


Tırnak mantarı açısından en fazla risk altında olanlar:

» Diyabetli kişiler.

» Dolaşım bozukluğu olanlar.

» Bağışıklık sistemi zayıf olanlar.

» 65 yaş üzeri kişiler.

» Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar.

» Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar.

» Atlet, koşucu ve dansçı gibi ayaklarına fazla yüklenenler.

Tırnak mantarı tedavisi için ayak sağlığı merkezlerinde tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir. Mantarlı doku tamamen temizlendikten sonra sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik olarak güzel ve sağlıklı bir görüntünün sağlanması için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılır ve jel yenilenir. Bu şekilde gerçekleşen tırnak köküne kadar ilerlemiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama sürecine bağlı olarak tamamen yok edilebilir.

İLETİŞİM

ÜRÜNLERİMİZ