UYGULAMALAR

Topuk altında, ayak altı tandonlarının (plantar) birleştiği noktada bu tandonların aşırı gerilme nedeniyle iltihaplanıp (faciit plantar) zamanla bu iltihabın kireçlenerek diken ya da kuş gagası şeklinde bir kemik büyümesi yaratan hastalıktır.

Ayak tandonlarındaki aşırı gerilme-çekme hasta ayağındaki statik patolojiler nedeniyle (pes planus ,pes cavus, hallux valgus, valgus medio tarsien ) olabileceği gibi, mekanik patolojiler de (ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı giyimi, düz tabanlı ayakkabı vb…) topuk dikenine zemin hazırlarlar.Klinik bulgulara göre, topuk dikeni hastaları, genellikle, yataktan ilk çıktıklarında attıkları ilk adımlar sırasında ağrı duyarlar, daha sonra kasların ısınması nedeniyle bu ağrılar azalabilir.

Hastalar uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktıkları takdirde de ağrıları tekrar ortaya çıkar. Gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde topuk dikeni, hastanın topuğuna basmasını engelleyip yürüme sorunları yaratacağından diğer patolojilere de (lombalji, bel agrıları vb…) sebep olabilir.

Bio-mekanik nedenli bir hastalık olması nedeniyle sadece ilaç tedavisi uygulandığı durumlarda hasta geçici bir rahatlık hissedebilir ama hasta ayağındaki statik bozukluk tedavi edilemediği için ağrılar bir süre sonra geri gelir.

Kalıcı bir tedavi için hastanın ayak ölçülerine göre özel yapılmış ortopedik ayak tabanlıkları kullanılmalıdır.

 

 

İLETİŞİM

ÜRÜNLERİMİZ